e-mail  |  intranet  |  facebook |  VUT  |  galerie MINI  |  knihovna FA  |  SOFA  |  English version
Workshop report
Událost (stalo se)
Úvodní workshop hostujícího ateliéru Szymona Rozwalky ve Štětíně
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 05.10.18

Od pátku 28. září do úterý 2. října 2018 se v polském Štětíně uskutečnil úvodní workshop hostujícího ateliéru Szymona Rozwalky, který se uvolil být v řadě již pátým zahraničním a prvním polským pedagogem na FA VUT. Přihlášení studenti dostali za úkol řešit v zimním semestru 2018/19 historického centra Štětína, odkud arch. Rozwalka pochází a kde také vystudoval architekturu.
První den se nesl ve znamení prohlídky nejslavnější současné realizace, kterou je nová filharmonie od španělského ateliéru Barrozi Veiga. Jde o zářný příklad, že se soutěže vyplatí a také východoevropská země může dosáhnout na prestižní ocenění Mies van der Rohe Award. Kromě odpolední architektonické prohlídky jsme si nemohli nechat ujít večerní hudební představení za zvuků mistrů polské vážné hudby. Tento den jsme stihli už se jen ubytovat a nabrat dostatek sil na zítřejší intenzivní prohlídku města.
V sobotu nám byla průvodcem místní legenda Przemysł Glówa. Není většího znalce historie Štětína, který dokáže všechny události zasadit do uceleného rámce. Studenti se díky němu mohli ihned zorientovat v nelehkém příběhu města a udělat si názor na zcela ojedinělou situaci historického, které zcela poničené bylo po druhé novými polskými obyvateli ještě více zruinováno rozebráním cihel na stavbu nové Varšavy. Centrum Štětína se tak zcela uvolnilo modernistickému experimentu s bytovkami a infrastrukturou volně situovanou uprostřed zeleně. Ve Štětíně tak nastala zcela ojedinělá situace, kdy klidné centrum připomíná bydlení v zeleni a tradiční městský život se odehrává v blokové zástavbě na okrajích. Jedním z cílů hostujícího ateliéru je postihnout tento fenomén na čtyřech vybraných parcelách podpořit tento fenomén a nabídnou alternativní pohled. Současná polská scéna totiž od pádu železné opony dospěla k historizujícím napodobeninám v původních gotických stopách.
Przemysł Glówa nám kromě architektonického a urbanistického pohledu vylíčil také aktuální sociologickou situaci a nechal nahlédnout pod gastronomickou pokličku. Po vyčerpávající prohlíce města jsme se zabydleli ve štětínské pobočky SARP (Komora polských architektů), kteří nám na víkend poskytli veškeré své zázemí a po novém roce také galerijní prostory k vystavení semestrálních prací. V sobotu večer si studenti definitně vybrali svoje parcely, které si následující den důkladně zmapovali. Nedělní prohlídka s Przemysłem Glówou se již omezila na několik konkrétních parcel, které budeme řešit v rámci ateliéru. Na pondělní poledne byla dohodnuta schůzka s hlavním architektem Štětína, kdy nám byly předány aktuální digitální podklady, které výborně doplnily množství historických knih od Przemysła Glówy.
Při úterní zpáteční cestě jsme si 700 km cestu zpestřili zastávkou v Drážďanech, kde jsme navštívili dvě aktuální stavby ze zcela opačného spektra. Jedním byla dekonstruktivistická přestavba vojenského muzea od Daniela Libeskinda a druhou stavbou je racionalistická knihovna SLUB od bratrů Ortnerových. Během chvíle se tak mohli na vlastní oči seznámit se zcela odlišnými přístupy v  architektonické tvorbě.
Po měsíci analýz a nastiňování konceptů se uskuteční první kritika, kdy budou do Brna přizvání štětínští architekti a výsledné projekty pak budou veřejnosti odprezentovány ve štětínské pobočce SARP.
© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: