e-mail  |  intranet  |  facebook |  VUT  |  galerie MINI  |  knihovna FA  |  SOFA  |  English version
Exkurze
Událost (stalo se)
Cesta za současnou architekturou Olomouce
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 28.04.18

V rámci předmětu Soudobá česká architektura jsme se ve středu 25. dubna 2018 vypravili s Erasmus studenty do Olomouce na prohlídku několika zdařilých realizací. Život i podobu této hanácké metropole velkou mírou určuje místní Univerzita Palackého, a proto se nelze divit, že naše prohlídka začala na západním okraji v Neředíně na Fakultě tělesné výchovy, kterou architekt Miroslav Pospíšil se svým ateliérem ateliér-r dokončil před dvěma lety a v těchto chvílích se dokončuje další křídlo obložené černými klinkerovými cihlami. Prostředí plné mladých sportovců v teplákových úborech nepřipomínalo univerzitní půdu, na jakou jsme běžně zvyklí, ale z uživatelů a budovy sršela energie, kterou by si zasluhovalo více akademický institucí. Na východním okraji historického centra následovala prohlídka další moderní fakulty, jejíž podoba vzešla před šestnácti lety z architektonické soutěže. Za sto padesát metrů dlouhým kvádrem přírodovědecké fakulty stojí ateliér M1. Tito pražští architekti zvítězili také v soutěži na podobu brněnské Janáčkovy filharmonie a podílejí se na podobě příkladně se rozvíjejícího satelitu Líbeznice.
Další zastávka byla již v historickém centru Olomouce, které se po pražské památkové rezervaci řadí mezi největší městská historická centra v České republice. Zde nás očekával architekt a pedagog FA VUT Jan Mléčka, který nás provedl jinak veřejně nepřístupnou kaplí pro kongregaci Milosrdných sester III. řádu sv. Františka. Za tuto minimalistickou realizaci z dubového masivu získal v loňském roce od Spolku Za krásnou Olomouc prestižní ocenění Rudolfa Eitelbergera.
Necelý rok je také otevřený host Long Story Short od pražské scénografky Denisy Strmiskové.  Přestavba bývalé vojenské zbrojnice nabízí desítky lůžek, kde se můžete za více než příznivou cenu ubytovat v designovém historickém prostředí na úpatí městských hradeb.
Po obědě nás očekával Ondřej Zatloukal z olomouckého Arcidiecézního muzea, který nás provedl hospodářským dvorem a zázemím, které před dvanácti lety dokončili pražští architekti HŠH.
Následná prohlídka veřejně přístupné části muzea nás utvrdila, jak žáci Emila Přikryla dokonale zvládají dialog novodobých tvarů s historickým prostředím sahajícím přes všechny slohy od románského období až do současnosti.
Na závěr krátké exkurze do Olomouce nás očekávali ve studiu Ječmen, který provozují manželé Blažkovi společně s Vojtěchem Jemelkou (všestranný hudebníkem a absolventem VUT i AVU). Modrý ateliér ve Chvalkovicích, autory přirovnávaný k dvoupatrovému železničnímu vagónu, se dostal do výběru třiceti nejzdařilejších realizací zařazených kurátorkou Marcelou Steinbachovou do  aktuální ročenky České architektury.
Včasný návrat do Brna byl podmíněn odpolední přednáškou Petra Vorlíka (FA ČVUT) na brněnské Fakultě architektury. Pevně však věříme, že se Erasmus studenti do Olomouce ještě vrátí a v méně hektickém tempu si prohlédnou další zdařilé klenoty soudobé architektury umě vložené do historického prostředí.


Studio Ječmen


Arcidiecézní muzeum


Long Story Short Hostel


Kaple Milosrdných sester

© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: