e-mail  |  intranet  |  facebook |  VUT  |  galerie MINI  |  knihovna FA  |  SOFA  |  English version
Workshop report
Událost (stalo se)
Re FACT 2017 - zpráva z mezinárodního workshopu v Seville
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 13.04.17

Po předešlých úspěšných ročnících se v období od 31. března do 8. dubna 2017 studenti převážně čtvrtého ročníku účastnili dalšího architektonického workshopu na téma průmyslového dědictví, tentokrát ve španělské Seville.
Zde měli během týdne za úkol přijít s neotřelým řešením na obnovu továrny na výrobu foukaného skla, která ukončila výrobu před téměř dvaceti lety. V době své největší slávy se přitom proslavila i v zahraničí a zaměstnávala až 500 dělníků. Důležitým faktorem bylo oživení průmyslového areálu i celé čtvrti.
Workshop odstartoval slavnostním přijetím v páteční podvečer a v poklidném španělském tempu a slunném počasí se nesl celý víkend, který sloužil k porozumění problému a kulturně - historickému kontextu okolí. Během toho byla představena většina povedených rekonverzí bývalých průmyslových budov v centru i za hranicemi historického jádra města.
Následovala práce. Čtyři dny tvorby v mezinárodním týmu, celkem troje kritiky a s blížícím se koncem i zrychlující se tempo a zvyšující se nároky. Výsledkem byla závěrečná prezentace všech pěti prací před odborným publikem a zájemci z řad studentů. Týmy tvořené studenty ze Španělska, Francie, Itálie, Německa a České republiky přišly s řadou neotřelých nápadů a využití.
Týdenní workshop byl tedy dostatečným obdobím na pochopení kontextu sousedství a města, seznámení se s dominantami města jako katedrála panny Marie, která patří mezi největší gotické katedrály na světě nebo dřevěnou konstrukci od německého architekta Jürgena Mayera, která nahradila původní záměr podzemního parkování kvůli archeologickým nálezům. Nechyběla ani nezbytná siesta a fiesta, jednoduše vše, co ke Španělsku patří.
 Jakub Formánek

© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: