Awarded bachlor and diploma thesis
Dvě nezávislé poroty hodnotily na konci května letošní bakalářské a diplomové práce. Obě se shodly, že vystavené práce dosáhly vysoké kvality a bylo pro ně velmi těžké vybrat ty nejlepší.
Fakulta architektury vyhlásila výsledky soutěže o nejlepší bakalářské a diplomové práce. Předávání diplomů a věcných cen proběhlo na dvoře fakulty v rámci FAstivalu ve čtvrtek 2. června 2022 v podvečerních hodinách. Ocenění studenti získali i finanční ohodnocení formou mimořádného stipendia. Vyhlašování se zúčastnili předseda poroty bakalářských prací prof. Ing. arch. Petr Hrůša a předsedkyně poroty diplomových prací Ing. arch. Eva Eichlerová.
V porotě bakalářských prací se spolu s Petrem Hrůšou potkali MArch Nikola Beim a Doc. Igor Kuvač, diplomové práce spolu s Evou Eichlerovou hodnotili Barbora Benčíková a Saman Saffarian. Porotci ocenili pestrost zadání i fakt, že se mezi nimi čím dál častěji objevuje práce s krajinou. Vyzdvihli variabilitu přístupů napříč zadáními i velmi zdařilé fyzické modely, které jednotlivé projekty doprovázejí. Kladně komentovali teoretické práce, které na fakultě architektury vznikly vůbec poprvé.
Nejlepší bakalářskou prací se stal projekt Martina Voldána Sýpka ve Slaném - Znovu Zrno pod vedením Ing. arch. Jana Mléčky, Ph.D.
Rekonverze sýpky na obilí navrhuje vznik nového centra, ve kterém bude prezentována minulost, současnost a budoucnost zemědělství a péče o krajinu.
Druhou cenu získal Jakub Morávek se svým projektem Škola na Radosti ve Žďáře nad Sázavou
Vedoucím práce byl v tomto případě MArch Ing. arch. Ing. Jiří Vítek. Návrh nové stavby demokratické školy odráží její výukový systém, který je založen na používání soudobých a inovativním metod. Využití současné technologie dává autorovi tvarovou volnost, kterou nachází v elipsových půdorysech.
Kateřina Jálová obsadila s projektem Dům na Obilním trhu třetí příčku
Pod vedením Ing. arch Jana Kratochvíla navrhla dostavbu proluky v městské zástavbě na Obilním trhu v Brně, administrativní budovu úřadu a hotel. Veřejný prostor mezi dvěma domy zanechává otevřený průhled na Špilberk a prodlužuje osu stávajícího parku na Obilním trhu.
Odměnu si odnesla Gabriela Lapšanská s projektem Městský dům v kompaktním městě, situovaným ve Starém Brně
Vedoucím práce byl doc. Ing. arch. Josef Kiszka. Navrhovaná polouzavřená bloková struktura nabízí kvalitní obytný prostor a velmi dobře reaguje na okolní zástavbu.
Diplomové práce byly oceněné bez určení pořadí
Mezi nejlepší čtyři se dostala Klára Procházková s projektem Ke kořenům (Olomouc - densification urbaine - zahuštění zastavění) pod vedením prof. Ing. arch. Ivana Kolečka a MgA. Ing. arch. Vojtěcha Jemelky.
Autorka řeší zahuštění zastavění ve vesnici a v krajině. Na základě výzkumu navrhuje systém obnovy zemědělské krajiny a nové zemědělské typologie, který by mohl vrátit život do krajiny a mnoha vesnic.
Druhým oceněným je Maroš Belopotocký, jeho projekt nese název Do vody, do naha!
Práce pod vedením Ing. arch. MArch Jana Kristka, Ph.D. vychází z fenoménu opuštěných lázeňských budov na Slovensku a jejím cílem je vytvořit koncepci lázní reflektující atmosféru, historii a komunitní potenciál místa.
Ocenění získal také projekt Ondřeje Machače Fragmenty ticha, jehož vedoucím byl Ing. arch. Jan Mléčka, Ph.D.
Práce reaguje na problémy dnešního vztahu k přírodě a overturismus. Návrh tvoří sedm drobných architektonických zásahů na skrytých místech poznamenaných lidskou činností v krajině Broumovského výběžku.
V neposlední řadě byl oceněn David Vaculík s teoretickým projektem Od východu na západ: vztahy, kolize a odchylky české a japonské kultury.
Vedoucí této práce, která navazuje na předdiplomní výzkum, byla prof. Ing. arch. Monika Mitášová, Ph.D. Autor studuje prostorové, časové, ale také světelné a barevné možnosti japonské tradiční a moderní architektury v kontextu s těmi evropskými, zejména českými. Dále navrhuje modelový, utopický projekt bydlení.
Inserted by | Šoborová Adéla |
---|---|
Inserted |