e-mail  |  intranet  |  facebook |  VUT  |  galerie MINI  |  knihovna FA  |  SOFA  |  English version
Informace
Událost (stalo se)
Hostující ateliér Franze Sumnitsche na FA VUT
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 26.02.18

V letním semestru 2018 na Fakultě architektury VUT v Brně navazuje v pořadí již čtvrtý hostující ateliér ze zahraničí, jehož vedoucím je tentokrát vídeňský architekt Franz Sumnitsch, spoluzakladatel BKK-3 (Baukünstlerkollektiv - kolektiv stavebních umělců). Franz Sumnitsch, který sbíral své první profesní zkušenosti u legendy školy architektury ve Štýrském Hradci Günthera Domeniga, se brněnskému publiku představil již v listopadu 2015 v rámci přednáškového cyklu “Ve středu bude...“. V tomto semestru Franz Sumnitsch přistoupil k hostování a intenzivní výuce studentů brněnské techniky a jejich zapojení při řešení revitalizace sídliště v desátém okrsku na jihu Vídně. Tomuto sídlišti dominuje hexagonální obytný komplex Olof-Palme-Hof se 409 byty postavenými v období 1972-76 podle návrhu architektů Carl Auböck a Wilhelm Kleyhons. Zbývající části obytné souboru postupně vznikaly od 60. let do současnosti, ale stále se jim nepodařilo vytvořit dostatečné sociální zázemí. BKK-3 jsou od 90. let minulého století dobře známí zcela díky svému novému pojetí kolektivního bydlení a vídeňská radnice doufá, že by svými zkušenostmi mohli napomoci v oživení této čtvrti.
Po úvodních dvou setkání v Brně, kde se studenti seznamovali s rozdílnými standardy u rakouských, německých a českých bytových domů, se studenti vypravili v pátek 23. února za sychravého počasí do Vídně na obhlídku řešeného území, ale také za bližším seznámení s tvorbou BKK-3. Společná prohlídka začala ve čtvrti Sonnwendviertel na jihovýchodním předpolí vídeňského hlavního nádraží na místě původních drážních skladů ve čtvrti Favoriten, kde BKK-3 v minulém roce dokončili projekt tzw. “smart wohnen“ s více téměř 80 byty a více než pestrým parterem iniciujícím společenský život v celé čtvrti.
Franz Sumnitsch studentům také detailně představil obytný soubor Sargfabrik (1992), kde Franz dodnes bydlí, a nedalekou Miss Sargfabrik (2001), kde BKK-3 provozuje svou kancelář, jejichž projekty navazují na tradici vídeňských Hofů, kde je dostupné kvalitní bydlení a potřebné společné zázemí a nabídka služeb pro okolí.
BKK-3 dodnes výrazně ovlivňuje rakouskou architektonickou scénu a přichází s inovativními řešeními, které přispívají k bohatému společenskému životu v jejich stavbách, o čemž se mohou studenti FA VUT v tomto semestru z blízka přesvědčit.

Webové stránky
© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: