e-mail  |  intranet  |  facebook |  VUT  |  galerie MINI  |  knihovna FA  |  SOFA  |  English version
Exkurze
Událost (stalo se)
Zpráva ze studijní cesty do Vorarlberska
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 25.04.17

Po loňském zájezdu holandskými nížinami se FA VUT v tomto roce vypravila za architekturou mezi alpské velikány. Noční přejezd do cílové destinace komplikovaly nečekané přívaly sněhu. Ranní sjezd k Bodamskému jezeru však již doprovázelo slunečné počasí, které nám (s aprílovými rozmary) přálo po celý zbytek cesty. Za výchozí tábor nám posloužila JUFA v centru Březnice, odkud jsme nadcházející dny podnikali výjezdy do okolních horských vesnic. První den se nesl v pěší obhlídce hlavního města Vorarlberska. První zastavení muselo být pochopitelně v muzeu Vorarlberska, které rozšířila dvojice architektů Cukrowicz Nachbaur. Západorakouská tvorba je téměř výlučně párovou záležitostí: Baumschlager&Eberle, Dietrich|Untertrifaller, Marte.Marte. Umělecká galerie KUB, prosklený kubus na břehu Bodamského jezera a hlavní magnet architektonických výprav, byl zrovna zavřený a připravoval se na další výstavu, která vyvrcholí oslavou dvaceti let a monografickou expozicí Petera Zumthora. Proto jsme s povděkem vzali přijali možnost zažít atmosféru v přilehlém černém kvádru. Při důkladné pěší prohlídce bytových domů od B+E jsme objevili řadu další kvalitních realizací, jejichž autory teprve musíme dohledat. Vorarlbersko je zemí s vysoko nastavenou laťkou stavební kultury. Nejezdí se tu za konkrétními objekty, ale celými soubory citlivě usazenými do krajiny.
Druhý den se autobus vypravil do horských vesniček Schwarzenberg, Andelsbuch a Krumbach, ale ještě předtím jsme si prohlédli rekreační resort ve Fussachu, průmyslový Lustenau a veletržní Dornbirn. Významnou zastávkou byl objekt pily od Cukrowicz Nachbaur, kde si každý uvědomil důležitost místního dřeva, z něhož jsou zhotoveny veřejné i soukromé stavby a zároveň slouží pro výrovu elektřiny. Ekonomika je soběstačná i na relativně malém území. Továrna v blízkosti rekreačního rezortu na břehu Bodamského jezera zároveň dokazuje ekologičnost celého provozu a bezodpadové využití dřeva. Prohlídka kancelářské budovy 2226, kterou B+E postavili jako své hlavní sídlo, nás utvrdila ve zdravém používání selského rozumu. Putování po horských vesnicích výprava zakončila v čerstvě dokončené kapli nad Krumbachem od Bernardo Badera.
V pátek se autobus vypravil proti proudu Rýna do lichtenštejnského Vadúzu a švýcarského Churu. V Lichtenštejnsku jsme si prohlédli partnerskou univerzitu, kam vysíláme naše studenty architektury v rámci programu Freemover. V centru Vadúzu k minimalistickému černému kvádru přibyla bílá muzejní kostka od stejného autora. Návštěva Churu byla o návštěvě nového muzea od španělské dvojice Barozzi Viega rozšiřující historickou vilu. Románskou katedrálu na návrší doplňují moderní varhany od Rudolfa Fontany a římské vykopávky překrývají dřevěné domky od Petera Zumthora. Poblíž hlavního města kantonu Graubünden leží vesnice Haldenstein, kde se sídlí Zumthorův ateliér a postupně zde rozšiřuje své architektonické impérium. Po pokorném dřevěném domku následovala mohutná betonová tvrz a v minulém roce zde dokončil čtyřpodlažní prosklenou věž. Nejlépe však v Haldensteinu vyznívá obytný soubor od pražského rodáka Miroslava Šika, který dlouhá léta vyučoval na curyšské ETH a díla jeho absolventů jsme rovněž měli možnost shlédnout (J.Smolenický, P.Horváth, A.Deplazes).
V sobotu jsme se přesunuli do tyrolského Innsbrucku, který je na rozdíl od Březnice překvapivě otevřený zahraničním tvůrcům (Z.Hadid, D.Perrault, D.Chipperfield). Z horní zastávky lanové dráhy se nabízí nejpůsobivější výhled na město. Naopak v Tyrolském architektonickém centru nedaleko hlavního nádraží lze zdarma získat podklady o místní moderní architektuře, jejíž prohlídka by vyžadovala samostatnou exkurzi.
V neděle jsme přejeli z Innsbrucku do Salcburku, kde nás čekal výklad o barokních pokladech města, ale také příklady poválečných koncertních sálů a moderní univerzitních budov.
Za měsíc se uskuteční výprava za moderními vídeňskými kostely a na podzim se FA VUT chystá za Plečnikovými stavbami do Slovinska.

© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: