Ocenění
Událost (stalo se)
Š. P. R. O. M. - BUR - vítězství v mezinárodní soutěži
vložil/a Šmídek Petr, MgA. Ing.arch. PhD. | 08.06.16

Studenti architektury VUT vyhráli prestižní mezinárodní soutěž na řešení Berlin University Residences. Členové brněnského ateliéru Š. P. R. O. M. (Štěpán Vašut, Pavel Čučka, Radka Vilímková, Ondrej Palenčar, Martin Kůs) uspěli v celosvětové soutěži pro talentované studenty i absolventy architektury a designu.

Anotace:
Berlín je synonymem rozmanitosti a změny. Hlavní kvalitou celého prostoru je právě sama volná parcela, která je pro Kreuzberg charakteristická, jako symbol svobody a nevázanosti. V takzvaném Xbergu, čtvrti s progresivními a kreativními obyvateli, se pevně stanovené využití jeví jako omezení, které může do budoucna svázat ruce dalšímu rozvoji. Proto zůstává většina parcely volná a stavba samotná je jednoduchý levný montovaný skelet, který se může snadno přizpůsobit nebo případně odstranit pro jiné využití parcely dle budoucích potřeb.
Čím dál více mladých lidí upřednostňuje zážitky a život v komunitě před vazbou na stálé místo. Nabízíme lidem, studentům a mladým rodinám aby bydleli pospolu, vytvářeli si vlastní sousedské komunity a vztahy na otevřené platformě, kam můžou přijet s vlastním karavanem, obytným domkem, loďkou, houseboatem či se stanem a zapojit se do stávající komunity. Každý si může zvolit místo, které mu bude vyhovovat nejvíce. Od vertikálního skeletu, po vodu, přes les a louku. Každý prostor má svůj vlastní charakter a jinou míru soukromí a komfortu. Všichni si hradí pouze zdroje, ale společně se podílí na údržbě a chodu místa. Způsob tohoto komunitního bydlení je zpočátku náročnější na toleranci, pochopení a spolupráci, což jsou právě ty principy, které se v dnešní individualistické společnosti čím dál více vytrácejí.

Více informací >

© Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury, Poříčí 273/5, 639 00 Brno
Telefon: 541 146 600, E-mail: