Atelier rekonstrukcí památek A4 Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně

PIVOVAR UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Místo

Uherské Hradiště - Jarošov

Vlastník

Pivovary a sodovkárny Brno, a.s.

Památková ochrana

objekty nejsou památkově chráněny

Stručná charakteristika

Jarošov je v současné době jedna ze čtvrtí aglomerace města Uh. Hradiště, leží v severovýchodní části Dolnomoravského úvalu, vzdálená asi 3 km od středu města.

Soubor objektů pivovaru zaujímá téměř rovnostranný trojúhelník, který jednou stranou přiléhá k páteřní komunikaci obce. Budovy u této silnice patří k nejstarším, postupně k nim byly přistavěny další budovy směrem do dvora. V druhé části přestavby byl pracovní dvůr budovami zcela obestavěn. Dnes již neexistuje secesní budova původně stojící uprostřed dvoru, rovněž vstupní objekt byl přestavbami zcela zničen.

Historie

Založení vesnice Jarošov spadá již do dávného středověku a poprvé se objevuje její jméno ve 12. stol. Později byl Jarošov až do r. 1467 v držení cisterciáckého kláštera na Velehradě, poté byl dán v zástavu městu Hradiště. Pivovar byl založen r. 1688 velmi moderním způsobem - jako parní a byla u něj postavena rovněž sladovna, palírna kořalky, šenkhouz, výrobna kvasnic a byty sládka a mistra bednáře. V r. 1807 proběhla první drobná přestavba a opravy. R. 1813 došlo k jeho pronajmutí a následně k častému střídání nájemců a stárnutí.

R. 1860 se magistrát města rozhodl pivovar prodat v konkurzu, který vyhrál žid Salomon Braun z Uherského Ostrohu. Rodina Braunů vlastnila pivovar po 3 generace až do r. 1939, a za její éry došlo k povznesení pivovaru na vysokou úroveň. V letech 1880-1910 došlo ke generální přestavbě pivovaru a sladovny. Na Světové výstavě v Paříži r. 1900 získalo Jarošovské pivo zlatou medaili za kvalitu. V letech 1929-30 dosahovala produkce 100 000 hl piva, což znamenalo zařazení mezi 6 velkopivovarů na Moravě.

Po okupaci dochází k nezbytným úpravám: mechanizace hvozdů, koncentrace sušení a plynofikace, vystavěna nová baterie betonových sil na ječmen a slad, zmechanizována práce na humnech sladovny. V r. 1954 byla postavena nová varna, změněna technologie chlazení mladiny, rozšířeny sklepy a vyměněna technologie sudů. Počátkem 60. let byla po regulaci řeky Moravy zrušena vodní nádrž na led vedle pivovaru.

Současné využití

V současné době je pivovar ve vlastnictví PaSB, a.s. Provoz je omezen pouze na provoz sladovny.

Prameny

podnikový archiv pivovaru Jarošov

Prof. Ing. arch. H. Zemánková, CSc.: Programový projekt MKČR - Výzkum industriálních a technických areálů a objektů

 

Více informací : FA - Atelier rekonstrukcí památek A4 ©2004 Petr Vilém