Atelier rekonstrukcí památek A4 Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně


1 - pivovar, 2 - sladovna

pivovar

sladovna

PIVOVAR A SLADOVNA BŘECLAV

Místo

Břeclav - město

Vlastník

soukromý majitel

Památková ochrana

objekty nejsou památkově chráněny

Stručná charakteristika

Objekty pivovaru a sladovny jsou situovány v blízkosti břeclavského zámku při mlýnském náhonu na západě města. Hlavní vstup do areálu je ze Zámeckého náměstí - z podzámčí, neboť pivovar tvořil jedno z hospodářských zázemí zámku a stavebně i majetkoprávně byl na něj napojen. Objekt vznikl v souvislosti s žerotínskou přestavbou hradu. Byl řešen jako patrový, ukončený masivní fabionovou římsou, krytý vysokou sedlovou střechou. Přízemí řešeno jako dvojtrakt sklenutý 2x11 poli křížové klenby do středních pilířků s toskánskými hlavicemi. Průčelí byla kryta kvádříkovým sgrafitem. Do r. 1705 byla k severnímu průčelí připojena 2 ortogonální křídla. V 19. století byl hlavní objekt dostavován a celý areál byl doplněn novými objekty. V souvislosti se stavebními aktivitami 20. stol. dostala novostavba pivovaru i sladovna jednotný neobarokní ráz zachovaný v případně sladovny dodnes.

Historie

Podle některých pramenů spadá nejstarší písemná zmínka o břeclavském pivovaru do 14. století, k roku 1337. První listinnou zmínkou je kupní smlouva z r. 1525, kdy byla králi Ludvíkovi prodána tvrz Břeclav s městečkem Břeclaví - a mimo jiné i pivovarem. R. 1638 panství koupil kníže Karel Eusebius z Lichtenštejna. Po období několika let, kdy pivovar nebyl používán, byl koncem 17. stol. opět uveden do provozu. Zpět do lichtenštejnské režie se vrací počátkem 18. Století. V letech 1853-1910 měla pivovar v nájmu fy Hoffmann a Bittner, která dosáhla roční produkce 15 000 hl a zaměstnávala 25 zaměstnanců. V roce 1899 byla z důvodu nedostačující kapacity postavena nová budova pivovaru a původní objekt začal sloužit jako sladovna.

Roku 1910 se utvořila akciová společnost, která přebrala pivovar do nájmu pod názvem Akciový pivovar a sladovna v Břeclavi. Proběhla modernizace strojního zařízení, výrazně se zlepšila jakost piva a výstav se pohyboval mezi 23 až 31 tisíci hl. Během 1. světové války dochází ke stagnaci, ale koncem 20. let 20.stol. k novému rozmachu na 40 000 hl/rok. V této době je důležité zdejší působení Vítězslava Pryče, jehož zásluhou došlo k velkému růstu podniku. Během hospodářské krize ve 30. letech dochází ke zhoršení situace a v r. 1944 jsou objekty po náletu poškozeny do té míry, že je provoz prakticky zastaven.

Roku 1945 byl po velkém úsilí provoz opět obnoven a v roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do n.p. Středomoravské pivovary Brno, pozdější Jihomoravské pivovary Brno n.p. V r. 1976 došlo k podstatnému rozšíření a modernizaci závodu, vč. výstavby nové sodovkárny a stáčírny v hodnotě 38 mil. korun. V této podobě závod 07 Břeclav fungoval až do počátku 90. let 20. stol., kdy dochází k rychlému střídání ředitelů a majitelů. Vybudována byla nová varna ve formě ocelového skeletu a zbytky neobarokních průčelí překryty jednotnou hladkou omítkovou úpravou.

Současné využití:

Dnes vlastní pivovar a sladovnu soukromý majitel. Pivovar slouží ke skladování a stáčení vína. Halu využívají Moravské oděvní závody, pobočka německé textilní firmy DOLZER.

Areál bývalé sladovny z konce minulého století je využíván ke skladování, bytové jednotky slouží původnímu účelu.

Prameny

podnikový archiv pivovaru Břeclav

L. Hosák: Z dějin břeclavského pivovaru; Vlastivědný sborník Břeclavska 2 (1930)

Prof. Ing. arch. H. Zemánková, CSc.: Programový projekt MKČR - Výzkum industriálních a technických areálů a objektů

 

Více informací : FA - Atelier rekonstrukcí památek A4 ©2004 Petr Vilém