Atelier rekonstrukcí památek A4 Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně

CUKROVAR VYŠKOV NA MORAVĚ

Místo

Vyškov na Moravě

Vlastník

V průběhu privatizace bylo státem provedeno oddlužení akciové společnosti Cukrovar Vyškov a poté byly pozemky včetně objektů rozprodány v konkurzním řízení do vlastnictví celkem šesti soukromých subjektů.

Památková ochrana

objekty nejsou památkově chráněny

Stručná charakteristika a historie

Cukrovar v době svého vzniku v polovině minulého století byl významnou územní i architektonickou operací. Byl obsloužen po ose i zavlečkován, důmyslně napojen na vyškovské vodní toky, z hlediska provozního byl řešen na principu pásem s logickými funkčními vazbami. V sousedství areálu byly vybudovány v zeleni i dva obytné objekty (vila majitele).

Iniciátorem založení tohoto závodu byl majitel Drnovického panství, baron Jan Mundy. O náklady spojené s výstavbou nového cukrovaru se dělilo několik společníků. Vedoucí podíl měl rytíř Offermann, který byl potom vedoucím společníkem. Tato komanditní společnost byla činná až do roku 1924, kdy byla změněna na společnost akciovou.

Závod byl založen jako surovárna, tzn. že zpracovával cukrovou řepu až po surový cukr. Areál cukrovaru byl tvořen rozmanitými původními objekty, novými dostavbami a šňůrou rybníků. Hlavní výrobní objekt byl srostlicí tří paralelních halových a etážových objektů. „Srostlici“ tvořily objekty varny, difuse a řepníku, které byly poznamenány přestavbou vyvolanou modernizací technologie. Nové nástavby a přístavby byly jednoduché objemy nerespektující původní architektonický charakter areálu cukrovaru.

Současné využití

Hlavní část areálu odkoupil obchodní řetězec "Lídl", který provedl asanaci cukrovarských objektů a následnou výstavbu supermarketu. Tímto byl areál bývalého cukrovaru fakticky přičleněn k vyškovské komerční zóně.

Prameny

Archiv cukrovaru

Prof. Ing. arch. H. Zemánková, CSc.: Programový projekt MKČR - Výzkum industriálních a technických areálů a objektů

 

Více informací : FA - Atelier rekonstrukcí památek A4 ©2004 Petr Vilém