Atelier rekonstrukcí památek A4 Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně

CUKROVAR BŘECLAV

Místo

Břeclav

Vlastník

V současné době je areál rozdělen mezi více majitelů, mezi něž patří i město

Památková ochrana

objekty nejsou památkově chráněny

Stručná charakteristika a historie

Na konci 14. století markrabě Jošt odprodal Břeclav jakožto zeměpanské léno bratřím Hanuši, Hartneidu a Jiřímu z Lichtenštejna.

V první polovině Napoleonských válek se v Břeclavi rychle zvětšoval obchodní ruch, jehož nositelem bylo zejména místní židovské obyvatelstvo, které tvořilo v Břeclavi samostatnou obec. Obzvláště některé rodiny, jako např. rodina Siskindlů, Bittnerů a posléze zejména Kuffnerů, získaly postupně značný obchodní kapitál.

Městem od r.1838 procházela naše nejstarší železnice, tzv. „Severní dráha“ z Vídně do Haliče. Ve 20. a 30. letech se Břeclavsko stalo zásobárnou Vídně prostřednictvím místních a vídeňských kupců.

V roce 1872 byla Břeclav povýšena na město. Vlivem železničního uzlu započal ve 2. polovině 19. století podstatný rozvoj průmyslu. Úsilím Lichtenštejnů a Kuffnerů si vydobyla Břeclav přední místo v cukrovarnickém průmyslu.

V roce 1862 vybudoval Kuffner akciový cukrovar, později Kuffnerova cukrovarnická společnost. Již v roce 1923 získala většinu akcií Kuffnerovy akciové společnosti Akciová společnost pro průmysl cukrovarnický – později tzv. Stoupalův koncern, ke kterému se Kuffnerova akciová společnost definitivně přidružila v roce 1937. V té době zaměstnával cukrovar 1.120 dělníků.

Pravděpodobně v roce 1937 se Stoupalův cukrovarnický komplex stává Rolnickým cukrovarnickým podnikem a.s. Za II. světové války byl cukrovar vypálen. V roce 1948 se Rolnický cukrovarnický podnik a.s. stává Cukrovarem a rafinerií cukru v Břeclavi – n.p. 1. 2. 1949 se stává Břeclav okresním městem.

Po roce 1989 je výroba postupně ukončena, město hledá nové využití pro stávající budovy, které jsou postupně rozprodávány, část z nich zůstala v majetku cukrovaru „Tereza Břeclav“ až do nedávné doby.

Současné využití

Většina budov a jejich částí je pronajata různým společnostem. Administrativní budova slouží společnosti V+V a výrobě lahůdek. Větší část hlavních cukrovarských budov je majetkem společnosti Racio, která objekty renovovala a zavedla v nich výrobu cereálního pečiva. Dvě budovy bývalých cukerních skladišť, které jsou téměř identické, dnes slouží pro skladování. Objekt skladiště situovaný do třídy Národních hrdinů sloužil jako obchodní dům, dnes má smíšenou funkci.

Prameny

Kronika „Jihomoravské cukrovary n.p., Uherské Hradiště, závod 02 Břeclav“

Metoděj Zemek, Josef Šlancar, Vlastimil Rampula: „Břeclavsko“, Osveta – Neografia Martin ´86

Archiv cukrovaru – Tereza Břeclav

Prof. Ing. arch. H. Zemánková, CSc.: Programový projekt MKČR - Výzkum industriálních a technických areálů a objektů

 

Více informací : FA - Atelier rekonstrukcí památek A4 ©2004 Petr Vilém