EXKURZE GRAZ 2006                                                                                                                                                                                                                     Botanická zahrada KFU - vstup schodiště


eko inkubátor - od Huberta Riese


Golden nugett - INNOCAD


Golden nugett - INNOCAD - detail


Golden nugett - INNOCAD - dvorní trakt


Skulpturenpark - přežrané auto


Skulpturenpark - Tom a madlo


Skulpturenpark - betonová loď s posádkou


Skulpturenpark - letadlo


Skulpturenpark - levandule


Skulpturenpark - madlo a keře


Skulpturenpark - skalka


Skulpturenpark - stromy a umění


Skulpturenpark - vstupní brána


Skulpturenpark - zážitky z růžového domečku


 

Ateliér urbanismu FA 16.5.2006 až 18.5.2006 pořádal opět exkurzi po stavbách a veřejných prostorech realizovaných v rámci revitalizace a udržitelného rozvoje města Graz programu URBAN I a URBAN II z let 2000 - 2006.

Exkurze byla součástí plánovaného grantového programu ESF projektu CZ.04.1.03/3.2.15.1/0151 - implementace systémového hlediska do vzdělávání při přechodu k udržitelnému rozvoji.

V rámci inovovaného předmětu týmové spolupráce byly sledovány zkušenosti s transformací deprimovaných území a "brownfields" aplikovaných v programu URBAN II GRAZ kofinancovaných z prostředků EU. Návštěva řídícího centra, poznání metodiky a zkušenosti s prohlídky úspěšných výsledků v reálném prostředí města Graz byly hlavním inspiračním zdrojem pro jejich přenos do našeho prostředí.

Příkladná synergie pro proměnu území byla ukázána na již fungujících areálech vědeckého centra, technologického inkubátoru a Fachhochschule Joaneum.

Na závěr jsme navštívili transformované území bývalých štěrkovišť proměněných na rekreačním území s jezerem jižně od Grazu a také park se skulpturami, které byly součástí veřejných prostorů města Grazu v roce 2003.

Zapsal, fotografoval a z tisíce a jedné fotky vybral : Luboš Františák