KH - CURRICULUM VITAE                                                                                                                                                                                                           

DOC. ING. ARCH. KAREL HAVLIŠ – vedoucí Ústavu navrhování 5, Fakulta architektury VUT Brno

PROFESNÍ CURRICULUM VITAE

Studia:

     1958 – 62 Gymnázium Znojmo

     1965 – 73 VUT Brno stavební fakulta, obor architektura

Praxe:

     1973 – 75 Útvar hlavního architekta Gottwaldovské aglomerace

     1975 – 90 Útvar hlavního architekta okresu Gottwaldov

Koncepční práce urbanistické povahy v kolektivu, samostatné studie a projekty,

1986 - 90 vedoucí oddělení územního plánu a expertíz

Územní plány a urbanistické práce soustředěny na území průmyslové aglomerace Zlín–Otrokovice–Napajedla

Výstavy a publikační činnost o aglomeraci Zlín

     1990 – 97 Hlavní architekt města Zlín, vedoucí Útvaru hlavního architekta měst Zlín a Otrokovice/do roku 1994/

Nová koncepce územního plánování a rozvoje města Zlín /po změnách v roce 1989/,

Příprava,podklady a zadání urbanistických a architektonických soutěží pro lokality města Zlín

Konzultace připravovaných projektů , stanovování prostorových regulačních podmínek, podklady pro pořizování nových územních plánů, spolupráce s orgány samosprávy Města Zlín

Přednášky, výstavy a publikační činnost o městě Zlín a průmyslové aglomeraci Zlín-Otrokovice

Spolupráce s domácími a zahraničními školami architektury

     1997 Privátní architektonická kancelář – Studio Havliš

Praktické činnosti kanceláře jsou urbanismus a územní plánování, architektura, projekty staveb, interiéry, design, odborné posudky a expertizy.

Externí přednášky a spolupráce s FA VUT Brno a TU Graz

       2000 od září vedoucí Ateliéru urbanismu, dnes Ústavu navrhování 5 na Fakultě architektury VUT Brno,

praktická výuka ateliérů v rámci modulu Postindustriální město – postagrární krajina,

člen Vědecké rady Fakulty architektury, člen oborové rady doktorského studia urbanismu, koordinátor programů Erasmus / Sokrates na TU Graz a TU Kaiserslautern,

aktivní spolupráce s Fakultou sociálních studií MU v Brně a Fakultou multimediálních umění UTB ve Zlíně

Kromě koncepční práce na ÚHA také iniciační aktivita v orgánech samosprávy obcí ovlivňující územně-plánovací a rozvojové tendence v městech okresu Zlín (např. korekce chyb dobových urbanistických řešení území městských center v Lukově, Malenovicích, Otrokovicích, Slavičíně a ve Zlíně).

Externí spolupráce s českými a zahraničními školami architektury na seminárních a diplomových pracích studentů s tématy se specifikou zlínského prostoru, architektury a urbanismu (zejména FA VUT Brno, VŠUP katedra designu Zlín, TU Graz, TU Wien, Cambridge USA …)
Publikační činnost s odbornými texty v regionálním tisku, Zpravodaj Zlín a Prostor Zlín (v redakční radě do r.2002), regionální TV, spolupráce s architektem M. Widmerem na realizaci výstavy BATA KOLONIE IN MÖHLIN v Muzeu architektury v Basileji, spolupráce se Státní galerií ve Zlíně s odborným oddělením moderní architektury, příprava konferencí a prostorové koncepce výstav.

Aktivní projektová činnost v architektonické kanceláři Studio Havliš je podřízena reálné praxi nabídky na trhu projektových prací, není proto specificky zaměřena ani soustředěna jen na Zlínský region.

Spolupráce s Centroprojektem Zlín umožňuje účast na větších projektech s industriální tématikou, občasná spolupráce s architekty Gebrianem a Sládečkem je kolegiální, založená na  názorových sympatiích.

Od roku 1998 intenzivní spolupráce s TU Graz a rakouskými partnery na přípravě EU programů, společných česko-rakouských pilotních projektů s regionální tématikou, zaměřených na aplikaci principů udržitelného rozvoje zejména při transformaci průmyslových areálů firmy Baťa a zhodnocování potencionálů Pomoraví.

Pedagogické praxi na Fakultě architektury předcházela dřívější externí spolupráce, pozvání k přednáškám s tématikou Zlína – industriálního města i s aktuálními programy zadání ateliérových prací.

Kontakty se zahraničními partnery, dříve převážně v podobě studentských exkursí do Zlína, se rozšířily i na externí pedagogické působení zejména na TU Graz.Zkušenosti z dlouhodobého praktického působení získané převážně v reálném prostředí urbanismu a architektury industriálního Zlína byly zhodnoceny při konkursu na vedoucího Atelieru urbanismu (dnes Ústavu navrhování 5) na Fakultě architektury v Brně. Permanentní konfrontace vlastních zkušeností s novými aktuálními poznatky v akademickém prostředí vysoké školy je motivující také pro praktickou výuku v atelierech.Metoda interaktivní výuky je uplatňována v mezioborových aktivitách při spolupráci s Fakultou sociálních studií MU v Brně a Fakultou multimediálních umění UTB ve Zlíně, ale zejména v iniciaci mezinárodních studentských workshopů s aktuálními urbanistickými tématy.

Profesní členství:

Česká  komora architektů – autorizovaný architekt s velkou autorizací

Obec architektů

Asociace pro urbanismus a územní plánování České republiky, člen Rady Asociace 1998-2002

Vědecká rada Fakulty architektury VUT

předseda Akademického senátu FA VUT

Oborová rada DSP pro urbanismus FA VUT